
Vaihteeksi musiikkijuttuja. Sain kevätkesällä valmiiksi uuden albumin, joka julkaistaan myöhemmin tänä vuonna. Ensimmäinen kappale levyltä, ”Aliens Don’t Change Lanes” on nyt kuultavissa keskeisissä striimauspalveluissa. Täällä esimerkiksi linkit Spotifyyn, Apple Music:iin ja Youtubeen.
Kappale yhdistelee 1980-luvun lauluestetiikkaa ja vähän modernimpaa tuotantosoundia scifi-aiheiseen laulutekstiin. Uudella levyllä on muutenkin pääasiassa tällaisia scifi plus filosofia -tyyppisiä pohdintoja, lisäksi pari instrumentaalia. Tämän tekstin innoittajina ovat olleet etenkin avaruusolioaiheiset leffat kuten Arrival, ET ja Kolmannen asteen yhteys.
Olisi mukavaa jos käyt kuuntelemassa. Jos haluat laittaa jakoon tai kirjoitella tänne ajatuksiasi kappaleesta, niin se olisi myös tosi hienoa.
Tässä vielä kuuntelulinkit:
Spotify
Apple Music
Youtube
Kappaleen sanat löytyvät täältä. Kappaleen taustoista kiinnostuneille, täältä löytyy soittolista, johon olen koonnut sen merkittävimpiä innoittajia.
Lopuksi vielä muutamia arvioita SubmitHub:in Hot or Not -listalta:
“i like this oldschool sints and all mood of track. sound like hight energy italo. I’m absolutely amased!” 100/100
“Amazing song name, great vibe (quite cyberpunky), vocals on point. Originality 100/100” 90/100
“It really reminds of good old 80s disco, there was even a band with an instrumental song which is really similar to this one. Really influenced by the early electronic music from my perspective. Very good stuff!!” 85/100
“super catchy one ! loving that vocal :P” 85/100
Täältä löytyy uusi musiikkiaiheinen verkkosivu: https://www.laurijarvilehto.com
Seuraavassa postauksessa taas lisää ajattelun työkaluja.
Vahvaa 80-luvun poljentoa. Yllättävän hyvä.
Kiitos! 🙂